Ak s úlohou byť rodičom zápasíte, alebo hľadáte inšpiráciu – ako niečo zmeniť a zlepšiť, kniha prináša zaujímavý koncept.
Keď som prvý krát držal túto knihu v rukách premýšľal som, či to je možné – spojiť koncepciu mindfulness a úlohy rodičovstva dokopy.
Predsa len mindfulness vedie k stavu, kedy všetko necháte plynúť… vďaka tomu si uvedomíte (všimnete) viac vecí, ale zároveň sa zriekate súdenia – nenecháte sa vtiahnuť do niečoho. Nechať všetko plynúť. Ako to ide dokopy s detským krikom, ale aj s konfliktami? V dnešnej dobe mnohí rodičia z detí urobili bohov a slúžia im. Nemajú čas na seba. Ako si ho nájsť pre chvíľu stíšenia?
A hoci to znie ako paradox, možno práve preto je mindfulness cestou k uvoľnenému rodičovstvu a teda k pokoju a k harmónií, ktoré napomáhajú tomu, aby človek v sebe rozvíjal dobro a stal sa dobrým človekom.
„Moja prax mindfulness zásadne zmenila moje rodičovské skúsenosti. Čím viac som meditovala, tým menej som bola reaktívna (mala viac pod kontrolou svoje reakcie). Čím viac som si všímala, že sa čo nevidieť rozčúlim, tým menej som sa v skutočnosti rozčuľovala…“
„V okamihu kedy som sa naučila upokojiť, uvedomila som si, že mám nový problém – netušila som, čo mám deťom hovoriť, keď plačú, keď hnevajú… pred tým som na ne kričala…“
„Pokiaľ ste podráždení, frustrovaní, sklamaní a máte pocit viny, pokiaľ kričíte, dupete alebo plačete – verte že nie ste jediní. Moje pocity boli podobné a mnohých ďalších rodičov tiež. Rozhodla som sa preťať ten bludný kruh.“
„To čo v knihe ponúkam, neberte ako hotovú vec. Vyskúšajte si to sami. Je dôležité, aby ste o tom premýšľali a uskutočňovali ich v praxi. A robili jednotlivé cvičenia. A hľadali svoju cestu. Kniha je „len“ inšpirácia.“
Všetci rodičia si želajú vychovať dobrého človeka. Niekedy sa to však javí ako nadľudský výkon. Ako nekričať… ako si poradiť s detskými výbuchmi hnevu, so spormi medzi súrodencami, so vzorom a plačom? Ako reagovať spôsobom, ktorý by nezranil? A je tu vôbec priestor, aby si rodič vymedzil aj svoj vlastný priestor?
Táto kniha ponúka rôzne stratégie, postupy, meditácie, cvičenia a metódy výchovy pomocou mindfulness. A je napísaná na podklade života, teda autorkiných skúsenosti pri sprevádzaní (nielen) vlastných detí.
Kniha sa skladá z 2 častí a z 8 kapitol. Prvá časť vedie k zmenám v prístupe a v prejavoch – zanechať to, čo treba zmeniť. Druhá časť kladie dôraz na výchovu po “novom”.
Hunter Clarke-Fields pôsobí ako lektorka mindfulness, koučka a moderátorka podkastu Mindful Mama a je zakladateľkou kurzu Mindful Parenting. Meditácií a mindfulness sa venuje približne 20 rokov.
Rok vydania: 2024, počet strán: 205, Portál