Máme pocit, že svet sa zrýchlil. Že žijeme čoraz rýchlejšie, že nič nestíhame. Snažíme sa všetko urýchliť a zefektívniť, stihnúť toho čo najviac. A za akú cenu? Máte pocit, že ten hon prináša odmenu v podobe kvality?
Rýchlosť vedie k odcudzeniu. Pre vzťah je potrebný čas. Venovať sa. Pocit nedostatku času vedie k frustrácií a hnevu. Odcudzenie a nedostatok času, to nakoniec vedie k depresií a k vyhoreniu.
Autor knihy zoči voči moderným trendom prichádza zo siedmymi krokmi, ktoré označuje ako antisebarozvojový sprievodca. Je v tom kus humoru a recesie. Jeho úmysel je však šľachetný – s odstupom sa pozrieť na mnohé trendy v spoločnosti a nehnať sa bezhlavo za všetkým, čo sa núka ako „in“.
A tak vytrvalo píše o pozitívnom myslení a rozvoji, hovorí o sebaovládaní, duševnom pokoji, dôstojnosti, zodpovednosti a konečnosti života v kontraste k jeho povrchnosti a konzumu. Ale aj v kontraste so snahou o neustály rozvoj a zmenu. V jeho myšlienkach sa zrkadlí múdrosť stoikov.
Sociológovia o tejto rýchlosti hovoria ako o tekutej modernite... Neustála zmena... všetko je v pohybe... Spíme o 30 minút menej, než pred 50 rokmi a o 2 hodiny menej, než v 19 storočí... Kam sa tak ženieme? Žijeme pritom dlhšie. Dlhší život, viac možností a príležitostí. Viac času na všetko... Krátka prestávka, rýchly obed, rýchle jedlo (fast food), krátky spánok... V dnešnej dobe sa kladie dôraz na nohy. Ak máte byť rýchly a rýchlo sa pohybovať, potrebujete nohy. A tým strácame korene. Korene predstavujú živnú pôdu a zázemie. Je čoraz ťažšie sa zakoreniť a niekam patriť...
Prežitie v dnešnej dobe... naučiť sa stáť na svojom (za svojím) sa dá zvládnuť pomocou inšpirácie zo stoickej filozofie... Cnosti ktoré ponúka, pomáhajú objaviť hlbšiu radosť zo života.
Svend Brinkmann je profesorom psychológie na katedre psychológie v Aalborgu. Zaoberá sa dilemami na pomedzí etiky, filozofie, psychológie a sociológie. Žije v Dánsku.
Rok vydania: 2021. Počet strán: 143. Portál