O tejto téme sa nehovorí ľahko. V súčasnosti pribúda počet párov, ktoré zápasia s neplodnosťou.
Ako prvé sa odporúča zmena životosprávy. Druhým krokom sú vyšetrenia, ktoré by mohli napomôcť nájsť príčinu tohto stavu. A v neposlednom rade dopriať si čas a nepodliehať tlaku. A tým sa dostávame k okruhu tém, ktoré môžu byť za tým a nespájajú sa so zdravotnými problémami.
Tak ako narastá počet párov, ktorým sa nedarí počať, narastá aj počet párov, ktorým lekári po sérii vyšetrení hovoria, že z medicínskeho pohľadu neexistuje prekážka k tomu, aby dieťa nemali…
Táto kniha sa venuje práve týmto párom. Na podklade príbehov zo života a teda psychoterapeutických sedení, hovorí o rôznych problémoch, ktoré z “pozadia” zasahujú do života páru a znižujú šancu na počatie. Kniha sa z pohľadu duše a tým čo prežíva, snaží naozaj komplexne riešiť mnohé nástrahy. Od túžby po dieťati, ktorá môže ochromiť... cez tlaky okolia... prežité skúsenosti a traumy... rodinnú “históriu” a kostlivcov v nej... až po fungovanie páru a “napätie” vo vzťahu… Rodinná história, to je napríklad dieťa, ktoré sa staralo o mladšieho súrodenca a z tejto “role” sa neodpútalo. Nemôže byť mamou či otcom, ak už má “dieťa”. Vzťahová či partnerská dynamika, to je aj partner, ktorý je nezrelý, či “dieťaťom”. Ak sa o neho staráte ako “rodič”, je to problém… autorky knihy takto popisujú množstvo “problémov” a hovoria, čo s tým. Kniha by bez pochýb mala byť v každej knižnici páru, ktorý kráča spolu. Treba ju čítať spolu a hovoriť o nej na počiatku vzťahu a v prípade potreby, ísť spolu do terapie…
Joëlle Desjardins-Simon pracuje ako klinická psychologička a psychoanalytička s mladými pármi…
Sylvia Debras je novinárkou.
Rok vydania: 2015, počet strán: 184, Portál