Proč je někdy lepší zapomínat

Novinka

Či si to uvedomujeme, alebo nie, čelíme obrovskému množstvu informácií, ktoré nás dokážu zahltiť, dokonca "vyradiť" – následne nedokážeme rozlíšiť a rozhodnúť sa. Sme presýtení informáciami.

Informácie, ktoré sú pre nás dôležité, tým sa venujeme bezprostredne – prechádzajú určitým sitom. A tie ostatné? Niektoré čakajú v poradí. Možno sa dostanú k slovu a možno nie. Možno sa pripomenú cez sny. Alebo cez nejaký podnet…

Je dôležité si pamätať. Ale niekedy je dobré aj zabudnúť. Nakoniec, presne tak funguje naša pamäť – niečo si pamätáme a niečo zabudneme. A niečo z toho, čo sme si pamätali, sme zabudli a niečo sme si ponechali. A to čo sme zabudli, uvoľnilo miesto pre niečo nové. Problémom nie je zabúdať, ale nezabúdať dôležité veci.

Autor knihy si kladie otázku: "je zabúdanie užitočné?" A pomocou dôležitých príkladov a kazuistík (príbehov pacientov) dospieva k presvedčeniu, že áno. Dokonca prichádza k presvedčeniu, že je dôležité učiť sa tomu – niečo pustiť z rúk a zabudnúť. Pustiť niečo z hlavy. Do istej miery je to podoba opustenia, ale aj odpustenia. Pretože to pominie a stratí sa, keď je to emocionálne neutrálne. Už to nebudí emócie. Odpustili sme a zabudli.

Autor knihy je profesorom neurologie a psychiatrie. Dokonca sa venuje aj určitému špecifickému spôsobu zabúdania (Alzheimer). Má preto bohaté poznatky a skúsenosti o tom, ako dochádza k triedeniu informácií, ako mozog pracuje, ako ho cvičiť a v neposlednom rade, kedy je zabúdanie užitočné a kedy poznačené chorobou. A o tieto informácie sa delí práve v tejto knihe.

"Táto kniha je venovaná stovkám pacientov, ktorých som sprevádzal pri zabúdaní. Väčšinou išlo o chorobné zabúdanie, ale aj zabúdanie spôsobené starnutím. O chorobnom a patologickom zabúdaní hovoríme, keď zabúdanie výrazne zasahuje do života. Raz za čas niečo zabudnúť, je úplne ok. Najlepšie si to uvedomíme práve pri kontakte s niekým, kto zabudol na svoje meno, kde býva, telefónne číslo, či nepamätá si tváre…"

Scott A. Small je lekárom špecializujúcim sa na starnutie a demenciu a tiež profesorom neurológie a psychiatrie na Kolumbijskej univerzite, kde je tiež riaditeľom centra pre výskum Alzheimerovej choroby. Viac ako 2 rokov viedol laboratórium a publikoval viac ako 140 štúdií o funkciách a poruchách pamäti. Vyrastal v Izraeli a žije v USA. Dnes sme si priblížili jeho knihu – Proč je někdy lepší zapomínat.

Rok vydania: 2024, počet strán: 224, Portál

14,49 €
nezahŕňa cenu dopravy