Umění přežít

Kniha Umenie prežiť, má veľavravný podnázov: kto, prežije, kto zomrie a prečo. Jej autor značnú časť svojho života zasvätil skúmaniu príbehov ľudí, ktorí sa ocitli v problémoch a následne buď prežili, alebo zomreli. Zameral sa na skúmanie toho, čo sa stalo a prečo. Prečo jedni prežili a druhí nie?

Príroda je natoľko nespútaná ľudskou činnosťou a narušená, že nikdy nemáme istotu, čo sa stane a ako sa bude vyvíjať dej. A tak je to dobré. Učí nás to pokore a zároveň k rešpektovaniu vlastných síl. Učí nás to aj doceniť silu výzvy a nepreceňovať to, čo nás čaká. Každé dobrodružstvo sa spája s rizikom, že už sa nevrátime.

Nestojí to za to. Možno ste roky šetrili peniaze, aby ste sa dostali až sem. Možno je to posledná príležitosť a ďalšia bude až o rok. Možno sa bojíte, či Vás nevysmejú ak nedosiahnete cieľ. Nestojí to za to! Veľmi veľa nešťastí sa stalo preto, že sa ľudia neotočili, kým ešte mohli. Pokračovali v pláne za každú cenu. Akoby sa príroda mala prispôsobiť im. Skutočnosť je taká, že buď sa oni prispôsobia zmeneným podmienkam, alebo zomrú. Možno máte dobrú výbavu, možno ste priebežne sledovali predpoveď, možno máte veľa skúseností… možno… aj tak je rozumné jednoducho sa obrátiť. Žijeme v spoločnosti, ktorá je zameraná na ciele, akoby nestačilo podať výkon a urobiť všetko (bez zbytočného riskovania). Ak ste sa o to pokúsili a z nejakého dôvodu sa to nepodarilo, nemusíte sa hanbiť…

V situácií kedy treba zvážiť všetky + a – a dobre sa rozhodnúť, je dobré zachovať chladnú hlavu, rozhodnúť sa racionálne a nekonať impulzívne. O to viac, že to rozhodnutie sa už nemusí dať vrátiť späť a rozhodne o bytí, či nebytí. Ideme ďalej, alebo sa vrátime?

V prípade že nastanú problémy, alebo dokonca, ak si neveríme a máme obavy – treba sa otočiť a vrátiť sa. Mnohí to podceňujú, ale aj mentálna sila je dôležitá. Mnohí ľudia sa odpália “mentálne”. Fyzička by aj bola. Ale podľahnú strachu, panike, začnú konať skratovo, či impulzívne… Ak chceme podať výkon, musíme byť pripravení aj mentálne. A v prípade problému neváhať a vrátiť sa. Radšej cieľ dosiahnúť nabudúce, dokonca radšej ho nedosiahnuť, ako tam zomrieť… Zomrieť takýmto spôsobom nie je hrdinstvo, ale hlúposť!

Podľa štatistík sa za nepriaznivej situácie skoro nikto nevracia. Je v tom istota prežitia a predsa sa neotočia… Približne 10 až 20 % dokáže v náročnej situácii zachovať si chladnú hlavu a pokoj. Ostatní konajú buď pod vplyvom emócií, inštinktívne alebo idú samospádom…

Keď sme vystavení stresu, naše vedomie sa zúži. Ako by sme mali menej informácií a čím menej informácií, tým ťažšie je dobré sa rozhodnúť…

Laurence Gonzales je autorom niekoľkých kníh. Kniha Umenie prežiť sa stala bestsellerom a Gonzales na jej podklade vypracoval množstvo prednášok pre konkrétne firmy - rady ako si zachovať chladnú hlavu, keď ide do tuhého…

Rok vydania: 2018, počet strán: 328, Jota.

14,49 €
nezahŕňa cenu dopravy

Ak si chcete o knihe prečítať viac, kliknite sem: https://dennikn.sk/blog/1806797/ako-prezit/.